top of page

За кожним кроком, що ми робимо, стоїть історія

Ми маємо багатогранність та досягаємо вершин

Загальні відомості

Вагомість кафедри у науковому знанні України підтверджує той факт, що всі науково-педагогічні працівники мають наукові ступені. Навчання на нашому факультеті — це можливість отримати знання у найдосвідченіших і сильних викладачів, розвинути лідерські навички та досконало оволодіти обраною професією.

Наша кафедра збагачена широким спектром досвіду і думок наших студентів, викладачів, і випускників.

З кожним роком ми продовжуємо розвиватися та впроваджувати інновації у навчання. Одним із ключових показників нашої роботи є відсоток працевлаштованих студентів. Для того, щоб цей показник був максимально високим, до викладацького складу ми запрошуємо лише спеціалістів та професіонадів із усієї сфери.

Освітньо-професійні програми

Робочі програми

photo_2022-02-11_19-34-01.jpg

Найцінніше на нашому факультеті - це студенти

Ролик створенний під керівництвом Борінштейна Євгенія Руславовича

Ми прагнемо  рухатися далі, ставити більш важливі питання, використовувати наші знання для збагачення всього людського життя. Наші викладачі та студенти працюють пліч-о-пліч, прагнучи до відкриттів, які покращують життя.

Evgene.png

Кафедру очолює доктор філософських наук, професор, Борінштейн Євген Руславович .

Завдяки його ініціативі на кафедрі були відкриті спеціальності «Соціологія» та «Менеджмент соціокультурної діяльності», розроблена програма творчої розвитку особистості, другий рік успішно функціонує «Школа логістики», де студенти різних напрямів та вищих навчальних закладів можуть отримати знання про можливості застосування своїх зусиль та навичок. У школі виступали представники різних фірм, компаній, видатні науковці.

Кафедра філософії, соціології та менеджменту соціокультурної діяльності входить до складу історико-філософського відділення Інституту психології. Вона була створена  в 1992 р. Очолив її відомий український філософ, академік Української академії політичних наук та Інженерної академії України, доктор філософських наук, професор Анатолій Іванович Кавалеров. Більше 20 років він розробляв як загальнофілософську, так і спеціально наукову, методологічну проблематику, опублікував низку монографій з актуальних напрямків соціальної філософії («Соціальна адаптація: феномен і прояви», «Молодіжне середовище в його девіантному вимірі», «Социальная экология: проблемы и теории» та ін.), низку підручників, мав значний досвід як керівник аспірантури та докторантури.


У 1993 р. А. І. Кавалеровим була заснована перша на Півдні України спеціалізована вчена рада по захисту докторських та кандидатських дисертацій з філософії. Всі ці роки він був незмінним головою ради. Спеціалізована вчена рада з моменту відкриття об'єднала та залучила до участі у своїй роботі провідних спеціалістів-філософів, учених зі світовим ім'ям. Членом ради є І. В. Єршова-Бабенко, д. філос. н., проф., завідувач кафедри філософії Одеського державного медичного університету, д. філос. н., проф. О. П. Пунченко, завідувач кафедри філософії та українознавства Одеської державної академії зв'язку ім. О. С. Попова, В. П. Плавич, д. філос. н., проф., завідувач кафедри загальноправових дисциплін і міжнародного права Одеського національного університету ім. І. І. Мечникова, М. Ф. Цибра, д. філос. н., проф. кафедри філософії і культурології Одеського державного економічного університету, С. М. Наумкіна, д. політ. н., проф., завідувач кафедри політичних наук Державного закладу «ПНПУ імені К. Д. Ушинського».


В раді  захистилося понад 60 наукових спеціалістів, викладачів суспільних дисциплін, керівників різних освітніх та державних структур. Тематика захищених дисертацій дуже різноманітна — це філософський символізм, особистість і суспільство, менталітет, культурні феномени, принцип системності, самосвідомість, свобода, соціальна мобільність, воля, ціннісні орієнтації, соціальне пізнання, історичне буття, коеволюція природи і суспільства, принцип толерантності, ситуаційний підхід, міграційні процеси, ідентифікація, антропологічна методологія, цивілізаційні процеси, антиципація екстремальних ситуацій, буддизм, феномен відчуження, еліта, людська активність, музичний символ та багато іншого.
Кафедра філософії та соціології включена ВАК України до списку провідних установ по захисту дисертацій (зі спеціальностей ради).
А. І. Кавалеров був головним редактором наукових журналів («Перспективи», «Наукове пізнання: методологія і технологія»), акредитованих ВАК України як спеціальних видань, у яких і сьогодні публікуються результати наукових досліджень з філософії, політології та соціології.

Загальні відомості

Навчальна робота

Кафедра забезпечує викладання дисциплін, призначених для спеціальної професійної підготовки майбутніх викладачів філософських та суспільствознавчих дисциплін. Викладачі кафедри здійснюють викладання таких навчальних дисциплін для підготовки ОКР «бакалавр» напряму «Філософія» терміном навчання 4 роки:
- Філософія
- Соціологія
- Логіка
- Релігієзнавство
- Етика та естетика
- Філософія науки
- Філософія освіти
- Методологія та методи науки
- Філософська антропологія
- Методика викладання етики
- Методика викладання естетики
- Вступ до спеціальності
- Філософія Нового часу
- Соціальна філософія
- Філософські проблеми молоді, сім’ї, побуту
- Методологія та методи наукових досліджень
- Основи наукових досліджень
- Світоглядно-методологічні концепції сучасного природознавства
- Гносеологія та епістемологія
- Методика викладання філософії
- Філософські проблеми політики
- Філософія Відродження та Реформації
- Етика ділового спілкування
- Історія філософської думки в Україні
- Філософія історії
- Історія філософії  Стародавнього світу
- Аксіологія
- Філософська антропологія
-Філософія Середньовіччя
- Філософія релігії
- Історія християнства
- Філософія Відродження та Реформації
- Етика ділового спілкування
- Спецкурс «Проблеми самоосвіти особистості в соціальній філософії»

Професори та доценти  кафедри  здійснюють викладання  дисциплін у всіх інститутах та на всіх факультетах університету наступні дисципліни:
-       Філософія
-       Соціологія
-       Логіка
-       Релігієзнавство
-       Етика та естетика

Для спеціалістів спеціальностей «Образотворче мистецтво», «Фізичне виховання», «Історія» читається Філософія освіти; магістрів спеціальностей «Дошкільна освіта», «Історія», «Образотворче мистецтво», «Фізичне виховання», «Початкове навчання» читається Філософія науки.

Методична робота


Співробітниками кафедри розроблені та впроваджені у навчальний процес навчальні робочі програми за всіма дисциплінами, які викладаються. Видані методичні рекомендації до написання курсових, дипломних та магістерських робіт.

Підручники та навчально-методичні посібники:

1. Основи філософії. Навчально-методичний комплекс для самостійної роботи студентів. Одеса, Автограф, 2007, мова українська, автор Цибра М. Ф.

2. Основи культурології. Навчально-методичний комплекс для самостійної роботи студентів. Одеса, Автограф, 2008 мова українська, автор Цибра М. Ф

3. Основи гносеології. Методичні вказівки до вивчення дисципліни «Філософія» для студентів І курсу денної форми навчання всіх спеціальностей. Одеса, ОДЕУ, ротапринт, 2010 мова українська, автор Цибра М. Ф.

4. Соціологія політики. Підручник. Розділи: Історичні етапи становлення та розвитку соціології політики, ч 1, стор. 24-46; Форми, функції та фактори політичної участі. Політична поведінка, її сутність та різновиди. Соціальне незадоволення і протестна поведінка, ч. 2, стор. 322-341 Видавництво Європейського університету, 2011 мова українська, автор Лісеєнко О. В.

5. Философия в кратком изложении.  Учебное пособие. Одеса Фенікс
2009 – 332 с.   19, 27, мова російська, автор Чунаєва А. А., Мисик І. Г.

6. Історія філософії в Україні: навчальний посібникОдеса Фенікс 2011 – 134 с.   8, 6, мова українська, автор МисикІ. Г.

7. Основи этики и эстетики Навчально-методичний посібник   Одеса2012 – 136 с.   8,5, мова  російська, автор Поплавська Т.М.

8. Соціологія. Методичний посібник з курсу за рейтингово-модульною системою навчання, Одеса
2013 – 32 с., мова українська, автор Лісеєнко О. В.

9. Основи демографії. Навчально-методичний посібник   Одеса: «ВМВ», 2014. – 50 с.   3,0, мова українська, автор  Борінштейн Є. Р.

10. Трансформаційні процеси в суспільстві Навчально-методичний посібник, Одеса: «ВМВ», 2014. – 46 с.   2, 8,  мова українська, автор Борінштейн Є. Р.

11. Історія філософської думки в Україні Навчально-методичний посібник, Одеса: ПНПУ 2014 -  36 с.   1, 42  мова українська, автор Атаманюк З. М.

Наукова робота

Кафедрою з 2012 року розробляється наукова тема «Методологія та технологія сучасного філософського пізнання», керівником якої є доктор філософських наук, професор Борінштейн Є. Р.

Науковий пошук ведеться за декількома напрямками:

І. Онтологічний, гносеологічний та методологічний напрямок.
ІІ. Соціально-філософський напрямок.
ІІІ. Філософія освіти.
ІV. Соціологічний напрямок.

Мета роботи на 2015 рік  полягає:
-       в обґрунтуванні ефективності  холістичної парадигми щодо дослідження не тільки свідомості, а й широкого кола сучасних гуманітарних проблем; в розгляді та розробці  холістичної методології пізнання як методології гуманітарного знання; в розгляді можливості холістичної парадигми освіти;
-       в розкритті специфіки впливу ціннісних орієнтацій особистості на інформатизацію сучасного українського суспільства;
-       в  аналізі соціальних відхилень та заходів боротьби з ними з урахуванням специфіки соціально-культурних, соціально-політичних, соціально-економічних, демографічних та інших факторів, що впливають на життя населення в українському суспільстві;
-       в дослідженні феномену мовної особистості в соціокультурних трансформаціях;
-       в розгляді ідеї позитивістського спрямування категорії самоствердження особистості;
-       в позначенні аксіологічної складової освіти в системі ціннісних установок особистості;
-       у  виявленні філософської специфіки інноваційного концепту освіти;
-       у розгляді Нової економічної людини як продукту сучасного капіталістичного розвитку, особливості її світогляду та становлення в суспільстві ринкової економіки України;
-       у дослідженні релігійної терпимості та толерантного відношення до іновірців;
-        в обґрунтуванні теоретичних підходів до вивчення політичної культури українського суспільства, дослідженні суб'єктивних вимірів політичної культури населення України у порівняльному контексті, дослідженні основних факторів формування та тенденції змін в політичній свідомості та формах політичної участі населення українського суспільства.

Наукові школи:

1. Наукова школа А. І. Кавалерова «Інноваційність в методології та технології наукового і соціального пізнання»

2. Наукова школа «Управління та самоорганізація в соціумі»

3. Наукова школа Є. Р. Борінштейна «Особливості соціокультурної трансформації сучасного суспільства»

Організаційна робота

Викладачі кафедри філософії та соціології постійно приймають участь в організації пізнавальних культурних заходів та екскурсій: на базі музею Західного та східного мистецтва, Художнього музею, музею Рериха, культурних центрів (Грецького, Ісламського).
На протязі навчального року організовуються зустрічі з представниками різних релігійних віросповідань (католицького, православного, мусульманського, іудейського) з метою кращої орієнтації студентів у світі різних релігійних представлень, осягнення ролі релігійного фактору в житті людей, познайомитися з різноманітними світоглядними системами та етичними поглядами.


Викладачі кафедри регулярно проводять організаційні та виховні заходи у гуртожитках університету, ведуть активну профорієнтаційну роботу в загальноосвітніх навчальних закладах м. Одеси та області, М. Ф. Цибра, І. В. Балашенко, З. М. Атаманюк, Т. М. Поплавська є кураторами груп філософів 1- 4 курсів.
Є. Р. Борінштейн, М. Ф. Цибра, І. Г. Мисик, О. В. Лісеєнко, І. В. Балашенко є членами спеціалізованої вченої ради по захисту дисертацій з філософії, І. Г. Мисик, О. В. Лісеєнко, Є. Р. Борінштейн – члени спеціалізованої вченої ради по захисту дисертацій з політології.



 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Силами кафедри організовані та проведені Міжнародні конференції «Філософія. Менталітет. Освіта», 1995 р.; «Наука та освіта в толерантному суспільстві XXI сторіччя», 1998 р., «Інновації наукового та соціального пізнання», 2003 р., «Інновації в технології та методології наукового пізнання», 2006 р., «Традиція та інновація в науці та освіті», 2008 р., «Традиції та інновації в науці й освіті XXI століття», 2010 р., І та ІІ Міжнародні наукові конференції «Методологія та технологія сучасного філософського пізнання» (жовтень 2012 р., травень 2014 р.), Всеукраїнська наукова конференція «Освіта та соціалізація особистості» (березень, 2014 р.), Всеукраїнська наукова Інтернет-конференція «Актуальні питання соціально-філософської думки» (жовтень, 2014 р.), а також студентська міжвузівська конференція «Духовний досвід людства наприкінці XX сторіччя: підсумки і перспективи», 1999 р. та студентська науково-практична конференція, присвячена 280-річчю з дня народження Г. С. Сковороди «Г. С. Сковорода: філософські погляди», 2003 р.

Є. Р. Борінштейн, І. Г. Мисик, О. В. Лісеєнко, І. В. Балашенко входять до складу редакційних колегій фахових видань: «Перспективи». Соціально-політичний журнал (Філософія, політологія, соціологія); Наукове пізнання: методологія та технологія (Філософія).

bottom of page